Två öl och tre sorters galenskap.

Herregudars vad kallt ikväll.
Nu är den här, göteborgsvinden. Den som slirar sig i slalom runt anklarna och ger sig upp i spiraler med vinande kyla ända upp till könsorganet. Oavsett vad man har för könsorgan.

Gick och tog två öl på Sejdeln efter jag hade jobbat i Ed:s databutik idag. Fjäderlätt slank jag in, så att säga. Sen gick jag och handlade på Netto och avslutade det hela med en pizza på Kelly’s.
Varit med om tre nämnvärda ting på denna korta stund. Nämligen…

När jag satt och väntade på min mat kom det fram en snubbe till mitt bord. Han satte sig och frågade om han fick sitta där. Jag sa att han kunde sitta där tills att jag skulle äta.
Detta fann han mycket roande. Jag gillar inte att äta framför främlingar som sitter vid mitt bord, förklarade jag för honom.
Han fick nästan ett skrattanfall. När han hade sansat sig berättade han att inte hade pratat med någon människa på ett år och hade tänkt att börja träna lite. På det sociala. Just detta kändes mycket mer avslappnande för mig.
Jag frågade hur han tyckte det gick.
-Sådär, svarade han. Sen reste han sig och gick.

När jag stod på Järntorget och väntade på min vagn kom en snubbe fram och pekade på min cigg. Innan jag hunnit reagera så hade han tagit den från min hand och blossade på. Jag stod där med öppen käft och tittade på hur han rökte upp min cigg med hätska bloss. Plötsligt började han peka bakom min axel som om det fanns något där. Jag vände mig om och tittade. Inget där. Jag tittade på min cigg som nu var hans. Sen tittade jag på honom och sa:
-Va?
Han tittade på mig och utbrast irriterat:
-Äääääh!
Sen lommade han iväg och försvann.

Det sista jag såg var en man som hade jättestora hål i sina byxor. Inget konstigt med det. Det ligger i modet och i tiden och i tidens mode att ha det. Hans hål i jeansen var dock lite annorlunda. Eller snarare så var hålen placerade på ett ganska märkligt sätt. Byxorna var helt intakta och hela på framsidan. Men där bak han hade jättestora hål i knävecken. Som om han hade satt på sig byxorna bak o fram. Som ett övervintrat kriss kross-fan.
Han gick in på spårvagnen som kom innan min vagn. Jag ställde mig upp och hoppade lite grann för att se om byxorna satt bak o fram eller om han hade ett originellt sätt att slita byxor på.
Jag stod där hoppade tills vagnen hade åkte iväg. Utan svar…

Och, ja nu är jag hemma.
Räddad från att ögonen skall börja blöda eller ploppa ut eller att öronen plötsligt trillar av från mitt jättelilla och arma hode.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *