Om några timmar är min semester slut.
På något vis var det roligare att eäkna ner till semestern än tvärtom.
I morgon skall jag gå upp tjugo över fem. På morgonen alltså. Om jag tänker på det måste jag nästan köpa en plattfisk, rensa den och sätta den på hodet som en stinkande keps.
Vem fan går upp vid den tiden? Och vad fan har man uppe att göra vid den tiden om man inte är en tupp med sömnproblem. Eller möjligtvis en sinnessjuk idiot.
Om någon hade gett mig ett oanständigt förslag bara för att jag skulle slippa gå upp i svinottilottan i morgon hade jag nästan gått med på vad som helst.
Bränna upp ett ålderdomshem. Slicka skånsk senap från Jimmy Åkessons överläpp. Hyrt ut min pung som piltavla. Inga problem.
Jag hade gjort det direkt.
Hejdå semestern. I morgon skall jag vissla på spårvagnen hela vägen till jobbet och hela tiden låtsas att jag älskar världen.